Trump Could Be Last Hope For Family Of Japanese Girl Abducted By North Korea

[ad_1]

The household of a younger Japanese lady kidnapped by North Korea in 1977 hopes that President Donald Trump might be the important thing to getting her again or offering closure, in keeping with NBC News Thursday.

Megumi Yokota was solely 13 years outdated when she was kidnapped strolling residence from badminton observe. She was one in every of greater than a dozen Japanese individuals kidnapped by North Korea from 1977 to 1983. Trump, who begins a 12-day journey to Asia on Friday, will meet with the households of a number of of those abductees when he’s in Japan.

Megumi Yokota’s 49-year-old brother, Tetsuya Yokota, spoke with NBC News and believes that Trump’s robust speak and hardline stance with North Korea might badist his household get her again or have their questions answered.

Takuya Yokota Takuya Yokota reveals an image of his sister Megumi Yokota, a Japanese nationwide kidnapped by North Korean brokers a long time in the past as a schoolgirl, on his smartphone throughout an interview with Reuters in Tokyo, Japan October 26, 2017 Photo: Kim Kyung-Hoon/REUTERS

“He seems willing to apply very strong pressure, and he always goes through with what he says,” mentioned Tetsuya Yokota. “If he listens to our appeal … even if it doesn’t lead to a direct rescue, I firmly believe it will definitely lead to that result indirectly.”

North Korea claimed that Megumi Yokota killed herself in 1994, however many imagine she remains to be alive. North Korea despatched what it claimed to be her cremated stays again to her household, however Japanese DNA testing concluded the stays weren’t hers.

Megumi Yokota’s household fears that point is working out. The lady’s dad and mom are frail and of their 80’s and wish to see their daughter or a minimum of be taught what turned of her.

It was a conspiracy concept that North Korea was behind the disappearance till it admitted to them in 2002. The transfer was an try to have higher relations with Japan, nevertheless it backfired and brought about widespread anger at North Korea’s human rights violations. North Korea kidnapped individuals to show the Japanese language and tradition to their spies, and for older abductees, to steal their identities.

North Korea admitted to 13 abductions, however Japan claims a minimum of 17 individuals have been kidnapped. Some researchers imagine there might have been many extra. Five of the abductees who have been nonetheless alive returned to Japan in 2002. North Korea claims the opposite eight are useless.

Former President’s George W. Bush and Barack Obama additionally met with the Yokota household.

“It’s an opportunity that someone like President Trump, who has the world’s attention, is visiting Japan,” mentioned Tetsuya Yokota. “We cannot let people forget about this issue.”​[ad_2]
Source hyperlink

32 comments

 1. Yardımcı araçlar kullanımı, vücut kısıtlamalarını hafifletmeye yardımcı olabilir. İki tür yardımcı ürün vardır: “yardımcı cihazlar” ve “yardımcı bakım cihazları”. Bazı durumlarda, sağlık sigortası, hastanın tedavisine, şikayetlerin azaltılmasına veya bir sakatlığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için yardımcı ekipmanı tamamen veya kısmen finanse edebilir. Buna karşılık, yardımcı bakım ekipmanı, bakıcıların daha iyi bakım sağlamasına ve hasta şikayetlerini azaltmasına yardımcı olur. Bunun dışında sigorta şirketi ödemenin tamamını veya bir kısmını karşılayacaktır. Yardımcı ekipman için bir reçete birinci basamak hekimi veya bir uzman tarafından yazılabilir.2017’den itibaren, bir sağlık sigortası şirketinin tıbbi hizmet biriminin (MDK) bakım ihtiyacını değerlendirmesini önermesi halinde, ek bir araç artık doktor reçetesi gerektirmeyecek. Özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış yardımcı teknolojiler için engelli insanları ve fiziksel yapılarını inceleyin ve uygun hale getirin. Bu türde hızlı bir istişare yapılması şiddetle tavsiye edilir. Tıbbi malzeme fiyatlarının çoğunluğu genellikle sağlık sigortası kapsamındadır. Belirli ticari araçlar için sağlık sigortası ve etkinlik paketleri bütçelenmiştir. Ticari araçlar için önceden belirlenen ve üzerinde anlaşmaya varılan fiyatlardaki herhangi bir farklılık nakit olarak ödenmelidir. Daha yüksek bir limit olmaksızın en az beş Euro’luk bir ödeme gereklidir; yine de bu katkı tutarı pratik aracın maliyetini gösterir. Sigortalının bu katkı payını ödemekle yükümlü olabilmesi için en az 18 yaşında olması gerekir. Müşteri, ortopedik ayakkabı maliyetinin bir kısmını ödemek zorundadır. Sadece evde kullanılabilecek ek bakım araçlarını elde etmek için bir pratisyen hekim veya uzman doktor reçetesi gereklidir. Bir bakım sigortası, yardımcı bakım aracının gerekliliklerini karşılamak için öncelikle bir bakım ihtiyacını tanımalı ve kabul etmelidir. Bu önemli bir özelliktir. 2017 yılı itibari ile MDK uzmanlarının bakıma muhtaçlık raporunda ek bir cihaz veya bakım asistanı kullanımını önermek için doktor reçetesine ihtiyaçları yoktur. Reçete ibrazı yerine form doldurmayı gerektirmeyen başvuruları kabul etme olasılığı konusunda bakım fonlarına başvurulmalıdır.

 2. how to dress for botox of the bladder

 3. botox injected in bladder

 4. botox chemodenervation of bladder

 5. botox injection in bladder for interstitial cystitis

 6. bladder botox icd

 7. multiple sclerosis bladder botox

 8. lip

 9. how successful is botox for bladder control

 10. lip fillers

 11. bladder urges worse after botox

 12. surgery

 13. piercing in chester

 14. botox storage after reconstitution

 15. can botox help bags under your eyes

 16. piercing parlours glasgow

 17. national botox day alle 2021

 18. brown hair girl

 19. instagram beğeni satın alma

 20. download instagram photo

 21. instagram izlenme satın al

 22. botox between eyebrows before and after

 23. almond eye surgery mexico

 24. ipad kaliteli ig hikaye indirme

 25. ios free ig photo download

 26. download instagram video

 27. Instagram video lejupielādētājs

 28. datora instagram attēla lejupielāde

 29. mac ücretsiz ig igtv indirme

 30. sťahovanie obrázkov z počítača instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published.