Critics’ Choice Awards 2021: Anya Taylor Joy wins Best Actress for The Queen’s Gambit


Movie nominations

BEST IMAGE

Da 5 Bloods (Netflix)

Ma Rainey’s black butt (Netflix)

Mank (Netflix)

Minari (A24)

World News (Universal Pictures)

Nomadland (Searchlight Pictures) – WINNER

One night in Miami (Amazon Studios)

Promising Young Woman (Main Roles)

Metal Sound (Amazon Studios)

The Chicago 7 Trial (Netflix)

BEST ACTOR

Ben Affleck – The Way Back (Warner Bros.)

Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios)

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Butt (Netflix) – WINNER

Tom Hanks – World News (Universal Pictures)

Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics)

Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)

Gary Oldman – Mank (Netflix)

Steven Yeun – Minari (A24)

BEST ACTRESS

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Butt (Netflix)

Andra Day – United States v Billie Holiday (Hulu)

Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Focus functions)

Vanessa Kirby – Woman’s Pieces (Netflix)

Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures)

Carey Mulligan – Promising Young Woman (Key Features) – WINNER

Zendaya – Malcolm and Marie (Netflix)

Carey Mulligan in Young Promise

Carey Mulligan in Young Promise

BEST SUPPORTING ACTOR

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)

Sacha Baron Cohen – The Chicago 7 Trial (Netflix)

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) – WINNER

Bill Murray – On the Rocks (A24 / Apple TV +)

Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami (Amazon Studios)

Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Maria Bakalova – Borat Post Film (Amazon Studios) – WINNER

Ellen Burstyn – Woman’s Parts (Netflix)

Glenn Close – Hillbilly Elegy (Netflix)

Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics)

Amanda Seyfried – Mank (Netflix)

Yuh-Jung Youn – Minari (A24)

BEST YOUNG ACTOR / ACTRESS

Ryder Allen – Palmer (Apple TV +)

Ibrahima Gueye – Life Ahead (Netflix)

Alan Kim – Minari (A24) – WINNER

Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always (Focus functions)

Caoilinn Springall – Midnight Sky (Netflix)

Helena Zengel – World News (Universal Pictures)

BEST ACTUATOR ASSEMBLY

Da 5 Bloods (Netflix)

Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)

Ma Rainey’s black butt (Netflix)

Minari (A24)

One night in Miami (Amazon Studios)

The Chicago 7 Trial (Netflix) – WINNER

BEST DIRECTOR

Lee Isaac Chung – Minari (A24)

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Key Features)

David Fincher – Mank (Netflix)

Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix)

Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios)

Aaron Sorkin – The Chicago 7 Trial (Netflix)

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) – WINNER

Steven Yeun in Minari

Steven Yeun in Minari

BEST ORIGINAL SCRIPT

Lee Isaac Chung – Minari (A24)

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Key Features) – WINNER

Jack Fincher – Mank (Netflix)

Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Darius Marder and Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios)

Aaron Sorkin – The Chicago 7 Trial (Netflix)

BEST ADAPTED SCRIPT

Paul Greengrass and Luke Davies – World News (Universal Pictures)

Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics)

Kemp Powers – A Night in Miami (Amazon Studios)

Jon Raymond and Kelly Reichardt – First Cow (A24)

Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Butt (Netflix)

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) – WINNER

BEST CINEMATOGRAPHY

Christopher Blauvelt – First Cow (A24)

Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)

Lachlan Milne – Minari (A24)

Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures) – WINNER

Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)

Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.)

Dariusz Wolski – World News (Universal Pictures)

BPRODUCTION DESIGN EST

Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal Story of David Copperfield (Searchlight Pictures)

David Crank, Elizabeth Keenan – World News (Universal Pictures)

Nathan Crowley, Kathy Lucas – Beginning (Warner Bros.)

Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix) – WINNER

Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Main roles)

Mark Ricker, Karen O’Hara and Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Butt (Netflix)

BEST EDITION

Alan Baumgarten – The Chicago 7 Trial (Netflix) – WINNER (TIE)

Kirk Baxter – Mank (Netflix)

Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.)

Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics)

Mikkel EG Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios) – WINNER (TIE)

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST COSTUME DESIGN

Alexandra Byrne – Emma (Focus Features)

Bina Daigeler – Mulan (Disney)

Suzie Harman and Robert Worley – The Personal Story of David Copperfield (Searchlight Pictures)

Ann Roth – Ma Rainey’s Black Butt (Netflix) – WINNER

Nancy Steiner – Promising Young Woman (Key Features)

Trish Summerville – Mank (Netflix)

BEST HAIR AND MAKEUP

Emma (Focus functions)

Peasant Elegy (Netflix)

Ma Rainey’s Black Background (Netflix) – WINNER

Mank (Netflix)

Promising Young Woman (Main Roles)

United States vs. Billie Holiday (Hulu)

Amanda Seyfried in Mank

Amanda Seyfried in Mank

BETTER VISUAL EFFECTS

Greyhound (Apple TV +)

The Invisible Man (Universal Pictures)

Mank (Netflix)

Midnight Sky (Netflix)

Mulan (Disney)

Tenet (Warner Bros.) – WINNER

Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)

BEST COMEDY

Borat Post Film (Amazon Studios)

The Forty Year Old Version (Netflix)

The King of Staten Island (Universal Photos)

On the rocks (A24 / Apple TV +)

Palm Springs (Hulu and NEON) – WINNER

Prom (Netflix)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Another Round (Samuel Goldwyn Films)

Collective (Magnolia Pictures)

La Llorona (shudder)

Life Ahead (Netflix)

Minari (A24) – WINNER

Two of Us (Magnolia Pictures)

BEST SONG

Everybody Cries – The Outpost (Screen Media Films)

Fight for You – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)

Husavik (My Hometown) – Eurovision Song Contest: The Fire Story Saga (Netflix)

Io sì (Seen) – Life Ahead (Netflix)

Speak Now – One Night in Miami (Amazon Studios) – WINNER

Tigress and Tweed – United States vs. Billie Holiday (Hulu)

BEST SCORE

Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix)

Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros.)

James Newton Howard – World News (Universal Pictures)

Emile Mosseri – Minari (A24)

Trent Reznor and Atticus Ross – Mank (Netflix)

Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste – Soul (Disney) – WINNER

.

Source link