Creative Arts Emmy Awards 2020 Winner List – Deadline


The 2020 Creative Arts Emmy Awards begin their week-long run on Monday with Night 1 of their five-night ceremony. Incident, modified and virtual this year due to the coronavirus epidemic.

Top winners included HBO documentaries Apollo, Which won for Outstanding Documentary or Nonfiction Special, stood out among others on Netflix’s high-profile Becoming About Michelle Obama. It unleashed a trend on at least one night: a number of marquee titles were discontinued for awards, including the buzz of Netflix Tiger king And ESPN last Dance.

Netflix went on to win five, including for another marquee category, the Outstanding Structured Reality Program. Queer ey. Dreamer also raised the trophy for this American factory Won two wins (for directing) and for Cheer.

How to watch Creative Arts Emmy Awards online and on TV

Many other winners on night 1 included VH1 RuPaul’s Drag Race And CNN Films Apollo 11, The latter of which secured a night-leading three wins. For the network, Net Geo won three. Life below zero, cave (Both for cinematography) and National Geographic Present Cosmos: Creating Possible Worlds (Short form).

Leah Rimini of A&E: Scientology and Aftermath won their second Emmy’s Outstanding Hosted Nonfiction Series or Special last season.

nailed it! Host and Amy Nominee Nicole Baer are hosting all five nights in the Creative Arts cycle, which runs tonight-Thursday with digital-only ceremonies (an Emmys first) and a 90-minute ceremony on Saturday nights with FX Wraps with. Creative Arts Bonanza goes to the 72nd Annual Primetime Emmy Awards on Sunday, hosted live on ABC by Jimmy Kimmel.

The winners of the first 16 nights 1 of the 100 categories awarded this week are:

Winners

Outstanding stratified reality program

Queer ey
Netflix • Scout Productions, Inc. And ITV Entertainment, LLC
David Collins, Executive Producer
Michael Williams, Executive Producer
Rob Eric, Executive Producer
Jennifer Lane, Executive Producer
Jordan Hochman, Executive Producer
Adam Sher, Executive Producer
David George, Executive Producer
David Ellenberg, Executive Producer
Rachel Mendez, Co-Executive Producer
Mark Bresaro, Co-Executive Producer

Prepare for a real program

Cheer • Daytona
Netflix • One Potato Productions, Boardwalk Pictures and Caviar
Directed by Greg Whiteley

Outstanding documentary or non-special

Apollo
HBO • HBO Documentary Films, Impact Partners and The Apollo Theater Foundation, Polygram Entertainment, 164 OWR, Chicago Media Project, Macron, Bert Marcus Productions, JustFilms I Ford Foundation, Another Chapter Union, Moto Pictures, a White House Pictures Production Support Exists from.
Produced by Lisa Cortes
Produced by Jean Elfant Festa
Created by Cassidy Hartmann
Produced by Roger Ross Williams
Dan Cogan, Executive Producer
Nicholas Feral, Executive Producer
Julie Goldman, Executive Producer

Non-official series or specials based on

Leah Rimini: Scientology and the Aftermath
A & E • No serious productions with Intellectual Property Corporation
Leah Remini, Executive Producer / Host
Eli Holzman, Executive Producer
Aaron Saidman, Executive Producer
Ray Dot, Executive Producer
Devon Graham Hammonds, Executive Producer
Chris Rowe, Co-Executive Producer
Mike Rinder, Co-Executive Producer

Completion drawing for a protected qualification or qualification program

RuPaul’s Drag Race • I’m That Bitch
VH1 • World of Wonder Productions
Jamie Martin, Lead Editor
Michael Roha, Editor
Paul Cross, Editor
Michael Dees, Editor
Ryan Mallick, Editor

Editing illustrations for an illegal program

Apollo 11
CNN • CNN Films, Statement Pictures, NEON
Todd Douglas Miller, Editor

Completion drawing for a gradual qualification program

Cheer • God Blessed Texas
Netflix • One Potato Productions, Boardwalk Pictures and Caviar
Ariel Kilker, supervising editor
David Nordest Rome, supervising editor
Kate Hackett, Editor
Daniel McDonald, Editor
Mark Morgan, Editor
Sharon Weaver, Editor
Ted Werner, Editor

Exit NARRATOR

Seven Worlds, One Planet • Antarctica
BBC America • A BBC Studios Natural History Unit production is co-produced with BBC America, Tencent Penguin Pictures, ZDF, France Television and China Media Group CCTV9.
David Attenborough, Narrator

Submission for a documentary / non-official program

American factory
Netflix • High Ground Productions and Participant Media
Directed by Steven Bogner,
Julia Reichert, directed by

Writing for an NGO

Don’t F ** k With Cats: An Internet Killer Hunting • Closing the Net
Netflix • A Raw Production
Written by Mark Lewis

Except CINEMATOGRAPHY for an actual program

Life Under Zero • New World
National Geographic • BBC Studios
Michael Cheesman, Director of Photography
Danny Day, Director of Photography
Dwayne Fowler, Director of Photography

CINEMATOGRAPHY FOR A NON-PROFESSIONAL PROGRAM

Cave
National Geographic • Ma.Ja.De Hecat Studios Paris Producing a Danish Documentary in Co-Production with Madame Films
By Muhammad Khair Al Shami, cinematography
Ammar Suleman, Cinematography by
By Mohammed Eyed, cinematography

Casting for a real show

RuPaul’s Drag Race
VH1 • World of Wonder Productions
Goloka bolt, casting by
Casting by ethan peterson

Music concert for a documentary series or special (original theatrical score)

Why We Hate • Tools and Tactics
Discovery Channel • South Cove Productions
Laura Karpman, musician

Adjustment of sound for an illegal or physical program (single or multi-camera)

Apollo 11
CNN • CNN Films, Statement Pictures, Neon
Eric Milano, Re-Recording Mixer

Sound for a non-official or physical program (single or multi-camp)

Apollo 11
CNN • CNN Films, Statement Pictures, Neon
Eric Milano, Sound Design

Outstanding short form nonfiction or reality series

National Geographic Present Cosmos: Creating Possible Worlds
National Geographic • Ignition Creative
Erin Newsome, Executive Producer
Sara Lavoie, Executive Producer
Marycruz Merlo, Supervising Producer
Meghan Gleeson, Producer
Matt Vijan, Producer
Tatiana Villegas, Producer